Muži „A“ – zhodnocení druhé poloviny sezóny 2022/2023

Kozel Počenice se po první polovině sezony držel na děleném 1. místě a bylo otázkou, jestli se mu ve vyrovnané lize podaří tuto nečekaně vysokou pozici udržet i v jarní části soutěže, kdy na Kozly čekalo celkem 10 utkání.

Na úvodním turnaji Počenice potvrdily roli lídra tabulky a poměrně jasně si na své konto připsaly plný počet 6 bodů. Ovšem následující turnaj s sebou přinesl i první jarní ztráty. Kozel na druhý turnaj odjel v oslabené sestavě a tento hendikep se okamžitě projevil. Opět se potvrdila vyrovnanost ligy a Počenice musely zkousnout první dvě prohry po základní hrací době v sezoně. Naštěstí se hned další turnaj Kozli dokázali vrátit na vítěznou vlnu a ziskem dalších 6 bodů se opět přihlásili do boje o první místo. Mistrovské naděje se ale opět řádně zkomplikovaly na předposledním turnaji,, po kterém si “A” tým Počenic připsal pouze jediný bod za prohru v prodloužení ve 2. zápase. Naštěstí pro Kozla se ale potvrdila nevyzpytatelnost soutěže a body ztrácely také ostatní týmy bojující o celkové prvenství.

Před závěrečným turnajem tak Počenice vedly tabulku a měly vše ve svých rukou. Poslední turnaj sezóny byl navíc shodou okolností nalosován tak, že se ve slavkovské hale střetly ve vzájemných zápasech všechny tři týmy usilující o titul – tedy Počenice, Slavkov a Hodonice.

Úvodní zápas nabídl klání prvních Počenic s druhým týmem tabulky, domácím Slavkovem. Tabulková matematika hovořila jasně. Pokud Počenice zvítězí za 3 body, můžou slavit titul ještě před posledním zápasem sezony. Pokud naopak zvítězí po 45 minutách Slavkov, bude moci urvat v posledním zápase titul on. Důležitost klíčového utkání sezony byla na obou stranách znát od prvního buly. Spíše než florbal byla k vidění taktická bitva plná osobních soubojů, ještě umocněná miniaturním rozměrem slavkovského hřiště, na které si počeničtí jen těžce zvykali. Nikdo nechtěl udělat chybu a s občasnými šancemi si poradili výborně chytající brankáři obou celků. Po dvou třetinách tak skóre ukazovalo na florbal naprosto neobvyklý stav 0:0. První gól padl až v polovině třetí části a do vedení se dostal domácí Slavkov. Počenícím tak nezbylo nic než vrhnout zbývající síly do útoku a pokusit se alespoň vyrovnat a poslat tak utkání do nájezdů. Závěrečný tlak Kozli umocnili ještě hrou bez brankáře a tento risk se jim nakonec vyplatil. Minutu a vteřinu před koncem se po nahození Krčmaře a následném závaru před slavkovskou svatyní nejlépe zorientoval nejzkušenější z Kozlů veterán Florián, který svou dorážkou upravil stav utkání na 1:1. Závěrečná minuta základní hrací doby už další změnu skóre nepřinesla a Kozel si připsal veledůležitý bod do tabulky. Následné nájezdy vyšly lépe Slavkovu, ale tento extra bod nic neřešil.

Před posledním utkáním sezony byly karty rozdány jasně. Pokud Počenice zvítězí za 3 body, stanou se mistry. V cestě ale stál celek z Hodonic, živící také naději na první místo a navíc tým, který Počenice v prvním vzájemném zápase dokázal porazit. Počenické tedy nečekalo nic jednoduchého, i když jim hrálo do karet, že Hodonicím chyběl klíčový tahoun celého týmu.

Počenice si od úvodního buly držely převahu, ale po prvním dějství vedky pouze 1:0. Zlom přišel ve druhé části, ve které Kozlové na svého soupeře vlétli, zlomili jeho odpor a nasypali do hodonické branky 8 gólů. Poslední třetina se tak již stala pouhou formalitou a Kozel si nakonec přece jen dokráčel k mistrovskému titulu.

Kromě celkového vítězství v soutěži pak Kozlové ovládli také individuální statistiky. Vojtěch Hyánek zvítězil v kanadském bodování soutěže a nejlepším střelcem ligy se stal Tomáš Bednařík.

Ve světle výše popsaného nelze letošní sezonu 2022/2023 hodnotit jinak než nadmíru pozitivně. Počenicím se podařilo namixovat tým, složený ze zkušených dlouholetých opor, doplněných o mladé a velmi nadějné hráče, kteří beze zbytku naplnili svůj potenciál. Zisk titulu je po letech půstu pro klub velkým úspěchem. Kozel si navíc dokázal, že na regionální úrovni se může měřit se všemi svými soupeři a s ohledem na velmi kvalitně fungující mládež lze pozitivně hledět i do let budoucích.

Jasným cílem na nadcházející sezónu je opětovný boj o nejvyšší příčky v Regionální lize Zl. a Jm. kraje a postupné rozšiřování soupisky o další nadějné odchovance, čímž se tým může postupně připravovat na přijetí výzvy v podobně postupu do vyšší soutěže.