Historie

Historie

SFK Kozel Počenice vznikl v roce 2001 a ve stejném roce vstoupil do oficiálních florbalových soutěží organizovaných Českou florbalovou unií. Po úvodní nováčkovské sezoně 2001/2002, která skončila ziskem pouhých 2 bodů, se hned v té následující podařil oddílu husarský kousek, když s bilancí 17 výher a 1 remízy vybojoval postup do Jihomoravského přeboru mužů. V sezóně 2003/2004 v ní jako nováček obsadil výborné 3. místo a hned o rok později se mohl radovat z dalšího postupu z první pozice. Od sezóny 2005/2006 tak Počeničtí nastupovali v nejvyšší regionální soutěži – Jihomoravské lize mužů a pátou sezónu existence klubu zakončili stylově 5. místem. Už o rok později však díky konečné druhé pozici v tabulce přišel další významný posun v hierarchii soutěží řízených ČFbU a výsledkem tak byla účast ve 2. lize – divizi IV. Ani v třetí nejvyšší soutěži se Kozlové neztratili. Sezónu 2007/2008 zakončili druhým místem a hned v té následující dokázali dokonce svou divizi 2. ligy vyhrát.

Když se jim pak v baráži o postup do vyšší soutěže podařilo zdolat celek FBC Česká Lípa, vybojovali historický postup do 1. ligy mužů, ve které počínaje sezónou 2009/2010 strávili dva soutěžní ročníky a potkávali se s celky ze všech koutů republiky, od Litvínova, Kladna, Prahy, přes Žďár nad Sázavou, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, až po Kopřivnici, Paskov či Třinec. V obou ročnících se Kozel probojoval do playoff soutěže. Finanční a časová náročnost spojená s nedostatkem mládežnických družstev a osob, jež by se o ně staraly, znamenaly dobrovolný pád do III. ligy mužů, nejvyšší regionální soutěže, kterou hrál až do sezóny 2014/2015, kdy se Kozel na jednu sezónu podíval do celostátní soutěže, neboť mu vzniklo právo nastupovat v nově vzniklé soutěži – Divizi D. Od této sezóny opět hrál regionální ligu až do sezóny 2017/2018. Rok 2018 byl pro Kozel zlomový, jelikož Kozel sestoupil do nejnižší soutěže.

Historická a smutná událost vedla k návratu řady odchovanců klubu a Kozel hned další sezónu slavil postup, kdy za celou sezónu 2018/2019 nenašel přemožitele a připsal si 17 výher a 1 remízu. Hned v následující sezoně 2019/2020, která se zapsala do historie českého florbalu, jelikož se kvůli koronaviru nedohrála, obsadil Kozel 3. místo v tabulce.

Kromě ligových úspěchů slavil Kozel i v poháru pořádaném Českou florbalovou unií, jelikož se dvakrát probojoval až do osmifinále Poháru ČFbU a odehrál několik zajímavých a atraktivních duelů s extraligovými soupeři.

Několik bývalých dlouholetých hráčů SFK Kozel Počenice se dostalo do extraligy mužů, a dva z nich – Lukáš Uhrinovský a Radovan Michajlovič, pronikli též do florbalové reprezentace ČR. SFK Kozel Počenice je tak z historického pohledu jedním z nejúspěšnějších florbalových oddílů v rámci Zlínského kraje. SFK Kozel Počenice však není jen A-tým. Od sezóny 2003/2004 nastupuje v regionálních soutěžích jihomoravského a zlínského kraje B-tým mužů, jehož cílem je zejména dát šanci co nejvíce hráčům, kteří se nedostanou do elitního mužstva a také mládežnickým hráčům, kteří vplouvají do mužského florbalu. Tradici Kozel má i v mládežnických kategoriích. Největší úspěch mládežnických družstev Kozla je postup juniorského týmu v sezóně 2009/2010.